DEPREM TEMALI ULUSLARARASI İZMİT KISA FİLM FESTİVALİ - HABERLER

İçeriğe git

Ana menü:

HaberlerDEPREM TEMALI "ULUSLARARASI İZMİT KISA FİLM FESTİVALİ"
İzmit Belediyesi ve Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği iş birliğinde 15-18 Ağustos'ta deprem temalı "Uluslararası İzmit Kısa Film Festivali" yapılacak.
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, festival 15-18 Ağustos'ta İzmit'te düzenlenecek. Festivalin jüri üyeliklerini İsviçre'den Roger Worrod, İtalya'dan Elena Romanato, Romanya'dan Ovidiu Dumitrana yapacak.

Festival "Genç Film Yapımcıları", "Belgesel" ve "Kurgu/Animasyon" kategorilerinde gerçekleştirilecek. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla "Genç Film Yapımcıları" kategorisinde sadece 14-24 yaş arasındaki genç yönetmenlerin 10 dakikayı geçmeyecek deprem temalı filmleri kabul edilecek. Ödüllü yarışmanın diğer kategorilerinde yaş sınırlaması olmayacak. Başvurular için gerekli formlar ve şartlar "www.izmitisff.org" adresinde yer alacak. Yarışmaya başvurular 1 Haziran'a kadar kabul edilecek.

İzmit Belediyesi'nin herhangi bir kategorideki en iyi deprem filmi için özel ödül vereceği festivalin ödül töreni 17 Ağustos'ta İzmit Deprem Müzesi'nde yapılacak. Festivalin İzmit'in uluslararası alanda adının duyulmasına ve tanınmasına önemli katkı sağlaması bekleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, deprem kuşağında yer alan bir ülkede yaşadıklarını belirterek, deprem gerçeğiyle yaşamayı bilmek ve genç nesilleri bu bilinçle yetiştirmek gerektiğini kaydetti.

Belediye olarak gelecek nesillere depremi anlatmak için dünyanın sayılı müzelerinden birini yaptıklarını anlatan Doğan, "17 Ağustos Deprem Anma ve Farkındalık Müzemiz, şu anda dünyadaki en gelişmiş teknolojileri içeren deprem benzetim merkezi, deprem kütüphanesi ve dokümantasyon merkezini bulunduran, deprem olgusunu bilimsel olarak anlatan, dünya deprem tarihini insanlara yaşıyormuş gibi gösteren bir merkezdir. Yine bir ilke imza atarak deprem konusunda farkındalık yaratacak bir festival hazırlığındayız. Festival kapsamında dünyanın dört bir yanından gelecek ünlülerimizi şehrimizde misafir edeceğiz." ifadelerini kullandı. 
İçeriğe dön | Ana menüye dön