Kısa Film Nedir? - HABERLER

İçeriğe git

Ana menü:

Kısa Film Nedir?

YAZILAR

SİZCE KISA FİLM NEDİR?

* Başarılı bir kısa filmi, uzun filmden ayıran en büyük özellik içinde barındırması gereken yalınlık ve zekâ yoğunluğudur.
Hilmi Etikan

* Kısa film sinemanın fideliğidir.
Onat Kutlar

* Kısa filmin tabiatı icabı anlattığı hikâye ve anlatım biçimi, uzun metrajdan çok farklı. Nicelikten ziyade bir nitelik farkı var. Kısa filmin kara suları çok daha başka diyebiliriz.
Tayfun Pirselimoğlu

*Kısa filmin, bilinen sinema kodlarının dışında ya da en azından, bilinen sinemanın dışına taşması, araştırmaya yönelik olması lazım.
Ümit Ünal

*Kısa filmde bir yapımcı ve ekonomik anlamda insanı zorlayan bir durum olmadığı için daha yaratıcı davranma şansınız var, bu da bir özgürlük alanı oluşturuyor.
Cemal Şan

*Kısa film, uzun filmin annesidir. Uzun filimde yapılamayacak bir sürü şey kısa filimde çok kolay yapılabiliyor.
Serdar Akar

*Klasik tanımı 30 dk. altındaki filmlere kısa film diyebiliriz. Bir uzun filmde ele alamayacağınız her anlatım biçimiyle aktarabilirsiniz meselenizi.
İlker Canikligil

*Kısa Film bana göre; anlatım biçimi, kurgusu, senaryosu ve çekim tekniğiyle yönetmenin kendisini kısa sürede anlatma, tanıtma biçimidir. Bir çeşit yönetmenin demostrasyonudur.
Hayri Çölaşan

*Uzun metraj öncesi bir ısınma turu veya staj değildir. Yaratıcısına, uzunla kıyaslandığında çok daha serbestlik tanıyan bir tür.
Okan Ünsür

*Kısa film, anlatım malzemesi sinemayla aynı olan ama dil, tavır ve tarz olarak sinemanın ve filmin diğer türlerinden ayrılan bir ifade aracıdır.
Kudret Sabancı

*Anne, baba parası üzerine, arkadaş kıyağı soslu, acar ve yaratıcı prodüksiyon tasarımı yapılmış filmlerdir kısa filimler.
Ömür Atay

*Yaratıcıları açısından tam anlamıyla bir özgürlük alanıdır. İzleyici tarafından bakıldığında ise derdini kısa sürede ifade eden filmdir. İlk kısa filminizle kendi filme dönüşmüş halinizle yüzleşir, kendinizle daha somut bir şekilde uğraşırsınız.
Aydın Bulut

*Kısa film daha kısa zamanda, daha özgür olmak bana göre. Kısa bir süre sonsuz bir özgürlük.
Çağan Irmak

*Uzun metrajla arasında ters orantısı olan bir alandır. Süre kısaldıkça yapılacak artistik düzen ve diğer tüm şeyler çok daha doğru ve iyi olması gerekliliğine doğru götürür. Çünkü anlatım zamanı kısa ve olabildiğince özgürdür.
Soykut Turan

Uzun metrajdan tek farkı metre farkıdır.
Oktay Güzeloğlu

En kolay biçimde standart formların dışındaki türü kastediyoruz. Kısa filim, olanakları, sınırları kısaca her şeyi zorlayabilme özgürlüğünün kapısını açık bırakır.
Mehmet Güreli

*Kısa filmin bence diye bir tanımı olamaz diye düşünüyorum. Sinema nasıl evrensel bir kelime ise Türkçe karşılığını bulmaya çalışıyorsak aynı şey kısa film için de geçerli.
Nur Akalın

*Bir derdin vardır ve bunu kamerayla anlatırsın. Metrajı tamamen piyasayla ilgili birşey, kısa ya da uzun film filmdir.
Özer Kızıltan

*Ön hazırlık ve çekim süresinin daha kısa olması dışında kısa ve uzun metraj film çekmek arasında hiçbir görüntü çalışması farkı olmuyor.
Mehmet Aksın

*Her şeyden önce bir egzersizdir, bir deneme tahtasıdır. Uzun metrajın getirdiği birçok zorunluluğu içinde barındırmayan yapısı gereği üreticisine sonsuz olanaklar verir.
Umut Aral

* Kısa film görece düşük bütçeli olduğu için bağımsızdır, gerek içerik gerekse biçimsel yeniliklerin denenebileceği için yenilikçidir ve konu detaya girilmeden doğrudan izleyiciye aktarıldiğı için  çarpıcıdır.
Şenol Çöm

*Kısa film genellikle ticari beklentisi olmayan filmler statüsüne giriyor. Böyle olunca da kısa filmler, daha bağımsız, belki daha yenilikçi, ama daha çok öğrenme aşamasında yapılan işlerden oluşuyor.
Serdar Pehlivanoğlu

* "Kısa film" ya da "kısa metrajlı film", uzun metrajlı film kriterlerini karşılayacak uzunlukta olmayan filmdir.Tanımı üzerinde evrensel bir uzlaşma yoktur.
Vikipedi


 
İçeriğe dön | Ana menüye dön